Denník potulného premietača I

Keď som sa na jar v roku 2017 rozhodol, že natočím svoj druhý bežecký film, ešte som netušil, že absolvujem šnúru premietaní po celom Slovensku.

Za minulý rok som navštívil desiatky základných a stredných škôl a rozprával som sa s tisíckami detí a študentov o témach, ktoré som pred viac ako rokom vnímal len z médií.

Je začiatok roka 2019 a ja opäť stojím pred tým najlepším publikom, aké by som si mohol želať, nielen ako amatérsky filmár – študenti siedmeho až deviateho ročníka (alebo ak chcete žiaci) Základnej školy Pavla Marcelyho na Drieňovej ulici v Bratislave.

Zažil som tento pocit už mnohokrát. Veľká výzva a zároveň veľké vzrušenie a očakávania ako mladí diváci prijmú historický film vyrozprávaný súčasnou rečou. Na veľkom plátne Kina LUMIÉRE je to úplne iné ako na školských projektoroch v telocvičniach a pivniciach. Zvuk je ohromujúci (najmä vďaka mixu svetovej kvality v podaní Milana Špaňa a Bence Bukkiho zo SoundRise). Pár slov na úvod o troch príbehoch, ktoré ich čakajú v nasledovných 42 minútach…

Oficiálny trailer k filmu Kroky na hrane

Na plátne bežia záverečné titulky a v sále sa ozýva potlesk. Keď zasvietia svetlá, v niektorých očiach vidím slzy, v niektorých otázky. Na jednom z premietaní som tam videl dokonca strach… Diskusia začína. Pripája sa jeden z ultrabežcov – Martin Sekér. Martin sa hneď na úvod priznáva, že je absolventom tejto školy. Dokonca si spomenie na svojho učiteľa dejepisu, pána Kratochvíla, ktorý mu pomohol nájsť krásu v štúdiu histórie. Ani po hodine rozprávania otázky nekončia, a tak musíme diskusiu uťať. Ešte nejaké podpisy a utekáme všetci opäť do práce. Avšak opäť bohatší o niečo, čo sa nedá kúpiť v žiadnom obchode.

Ďakujem Ľubke Orechovskej za organizáciu a moderovanie a už teraz sa teším na ďalšie premietania v školách kdekoľvek na Slovensku. Ak máte záujem o premietanie na vašej škole alebo vlastnom festivale, napíšte mi.

Poznámka na záver

Film zatiaľ nie je voľne dostupný v online distribúcii. Ale chystáme malé/veľké prekvapenie. Už čoskoro. Ak vás zaujíma, kde a ako sa dá film vidieť, prihláste sa na odber noviniek (dole v päte tejto stránky). Budete to vedieť medzi prvými…

Zdieľajte ak sa Vám páčilo:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *