Skialp v Alpách – Kreuzspitze 2.624 m n.m.

Nádherná slnečná túra na lyžiach údolím Rosstal v Južnom Tyrolsku. V dobrom počasí vhodá aj pre začiatočníkov, bez extrémnych nárokov na kondíciu. Odmenou je výhľad z vrcholu od masívu Gross Venediger na jednej strane až po talianske Dolomity na strane druhej.

Vertikálne prevýšenie: 985 m+
Orientácia: J/JV
Obtiažnosť: L (leicht, SAC)
Trvanie: 3 – 4 hod
Začiatok: Kalkstein, 1.639 m n.m.
Vrchol: Kreuzspitze 2.624 m n.m.

Túra začína na parkovisku v malej dedinke Kalkstein, ktorá je poslednou zastávkou dostupnou autom v údolí. Z tohto miesta začína niekoľko zaujímavých túr, môžete si doslova vyberať podľa aktuálnych podmienok.

Východisko túry – Kalkstein 1.639 m n.m.

Hneď na začiatku si môžete otestovať svoj lavínový vyhľadávač, čo je významná pomôcka pre všetkých, ktorí sa vyberú na túru sami.

Skúšobná stanica funkčnosti lavínových vyhľadávačov - upozorňuje akusticky aj blikaním, že vyhľadávač funguje
Skúšobná stanica funkčnosti lavínových vyhľadávačov – upozorňuje akusticky aj blikaním, že váš vyhľadávač funguje správne

Na prvej križovatke hneď nad skúšobným prístrojom musíte zabočiť vpravo a po lesnej ceste popri potoku Rosstalbach sa dostanete k prvému výraznejšiemu bodu túry – chate Lipperalm Schaller Josef (1.904 m n.m.). Cesta vychádza následne do otvorenej doliny nad pásmo lesa, kde sa stáča výrazne doprava smerom na S až SV.

Chata Lipperalm Schaller Josef v prvej tretine výstupu poskytuje útočisko pre krátku prestávku pred záverečným stúpaním
Chata Lipperalm Schaller Josef v prvej tretine výstupu poskytuje útočisko pre krátku prestávku pred záverečným stúpaním

Počas nášho výstupu bola v Južnom Tyrolsku lavínová trojka, a výrazné oteplenie prinieslo na protiľahlý južný svah slušný počet menších i väčších samovoľných lavíniek, ktoré sme mohli sledovať v priamom prenose ako na veľkom plátne.

Séria samovoľných lavíniek mokrého snehu na protiľahlom južnom svahu
Séria samovoľných lavíniek mokrého snehu na protiľahlom južnom svahu

Stúpanie údolím až na vrchol nie je komplikované ani strmé. Je vhodné aj pre začiatočníkov. Zdatnejší skialpinisti celú trasu na vrchol zvládnu aj za 1 a pol hodiny, oficiálne trvanie výstupu je 2 aj trištvrte hodiny.

Výstupová trasa v poslednej tretine trasy. V prípade dobrých snehových podmienok sa dá z vrcholu zlyžovať aj svah na pravej strane (tento rok je málo snehu)
Výstupová trasa v poslednej časti údolia. V prípade dobrých snehových podmienok sa dá z vrcholu zlyžovať aj svah na pravej strane (tento rok je však málo snehu)
Záverečný traverz pod hrebeňom na vrchol vo výške 2.624 m n.m.
Záverečný traverz pod hrebeňom na vrchol vo výške 2.624 m n.m.

Vrchol Kreuzspitze sa nachádza na severo-južnom hrebeni, ktorý začína na juhu menším kopcom Moses Gipfel (2.400 m n.m.), pokračuje cez Kreuzpitze ďalej na sever ku Kalksteiner Riegel (2.683 m n.m.) a Rotlahner na taliansko-rakúskej hranici (2.735 m n.m.). Výhľady z vrcholu sú nádherné. Podaril sa nám krásny skoro bezoblačný deň, a tak sme si ich mohli vychutnať naplno.

Pohľad na juh na talianske Dolomity. V strede výrazné dva zuby známych Tre Cime di Lavaredo.
Pohľad na juh na talianske Dolomity. V strede na horizonte vidieť výrazné dva zuby známych Tre Cime di Lavaredo.
Vrcholová fotografia musí byť :)
Vrcholová fotografia musí byť 🙂

Naspäť do Kalkstein sme z vrcholu zlyžovali kvôli nedostatku snehu po výstupovej trase. Ťažký mokrý sneh nám dal zabrať, ale zo zážitku nám to ani trochu neubralo.

A zaslúžené záverečné pivo v Gasthaus Kalkstein v spoločnosti ďalších skialpinistov
A zaslúžené záverečné pivo v Gasthaus Kalkstein v spoločnosti ďalších skialpinistov

Užitočné linky – skialp Kreuzspitze

Všetky informácie a detaily o túre: Almenrausch.at
Naša trasa na STRAVA.COM:

Zdieľajte ak sa Vám páčilo:

2 thoughts on “Skialp v Alpách – Kreuzspitze 2.624 m n.m.”

Leave a Reply