Na tejto podstránke sumarizujem bežecké vybavenie, navigáciu, topánky, oblečenie a príslušenstvo, ktoré som používal, alebo aktuálne používam nielen pre beh, ale aj iné športy.
GPS navigácia / Meranie srdcového tepu
Hodinky Suunto Ambit2 R od fínskeho výrobcu z mestečka Vantaa som dostal k narodeninám. Som s nimi veľmi spokojný a používam ich okrem behu aj na turistiku. Funkcia Find Back alebo Track Back môže pri náhlej zmene počasia doslova zachrániť život. S narastajúcou dĺžkou mojich behov však čoraz intenzívnejšie pokukujem po verzii Ambit3 PEAK Sapphire, ktorá má podstatne väčšiu výdrž batérie a možnosť komunikácie so smartfónom prostredníctvom technológie Bluetooth.
Bežecké topánky
Začínal som s utesnenými Salomon XA Pro 3D Ultra 2 GTX. Dobrá voľbá na zimné obdobie, vhodné aj na turistiku. Nabehal som v nich okolo 500 km v teréne Malých Karpát, Východných Álp aj Dolomitov.
The Runscore Salomon XA Pro 3D Ultra GTX
VIVOBAREFOOT Trail Freak boli prvou voľbou pre beh “na boso” s nulovým navýšením špička/päta alebo ZERO DROP. Vynikajúci dotyk s podkladom, maximálne funkčný grip v suchých aj bahnitých podmienkach umožňuje úplnú istotu kroku aj pri technických zbehoch. Po 250 km sa roztrhol zvršok, dodávateľ mi vrátil peniaze.
The Runscore Vivobarefoot Trail Freak
Merrell Bare Access Trail nahradili Vivobarefoot Trail Freak. Hrubšia VIBRAM podrážka (v prevedení ZERO DROP) umožňuje pohodlnejší beh po štrku a na skalnatom povrchu. Prvýkrát som ich otestoval vo Vysokých Tatrách pri príprave projektu 12CH TRAIL.
The Runscore Merrell Bare Access Trail
Inov-8 Trailroc 255 si obúvam od septembra 2015 na dlhšie trate v náročnejšom teréne. Trailová klasika s vyšším sklonom (DROP 6 mm). Veľmi pohodlná a vzdušná topánka skoro do každého terénu.
The Runscore Inov-8 Trailroc 255
Altra Running je pre nás európanov tak trocha exotická americká značka. Ich vlajkovú loď – topánky Lone Peak 2.0 som zohnal nakoniec v Prahe. Hrubšia podrážka (v porovnaní s Merrell Bare Access Trail) a nulový drop už nie sú v úplne minimalistickom prevedení, ale umožňujú naozaj pohodlný beh po kameňoch a štrkových cestách.
Nočné vybavenie
Po odskúšaní rôznych druhov čeloviek som nakoniec skončil pri osvedčenom modeli Petzl Nao. Vynikajúca čelovka s reaktívnym svietením Reactive Lighting mi umožňuje v nočných podmienkach perfektný prehľad o všetkom naokolo do veľkej vzdialenosti. Svetelný výkon je možné jednoducho naprogramovať prostredníctvom aplikácie OS by Petzl.
Vybavenie do snehu
Na ľadové a zamrznuté povrchy, nie v komplikovanom a strmom teréne, pri behu aj pri turistike, používam osvedčené turistické mačky (ľudovo “nesmeky”) Camp ICE Master, ktoré sú veľmi skladné, ľahké a dajú sa nasadiť za pár sekúnd. V komplikovanejších podmienkach vám môžu doslova zachrániť život.